GVOZDENI

ZAPRATITE

Crni luk

Luk

Luk je osnovna namirnica u mnogim kuhinjama, obično se koristi kao aroma ili prilog jelu. Može se peći, kuvati, pržiti, dinstati, jesti sirov ili u prahu. Pored upotrebe u ishrani, koristi se za pripremu lekova po narodnoj medicini. Takođe, u izvesnoj meri se koristi i za pravljenje kozmetičkih preparata.

Ovaj članak pruža sve što treba da znate o crnom luku.

Nutritivna vrednost luka na količinu od 100g

Energetska vrednost 40 kCal
Voda 89%
Proteini 1,1g
Ugljeni hidrati 9,3g
Šećeri 4,2g
Vlakna 1,7g
Masti 0,1g

Luk je namirnica sa niskim glikemijskim indeksom, koji u ovom slučaju iznosi između 10-15.

Koliko luk sadrži vlakana i ugljenih hidrata?

Ugljeni hidrati čine oko 10% sirovog i kuvanog luka. Sastoje se uglavnom od jednostavnih šećera, kao što su glukoza, fruktoza i saharoza.

Dobar je izvor vlakana, porcija od 100g luka sadrži 1,7g vlakana. Pored toga, veoma je bogat rastvorljivim vlaknima, odnosno fruktanima.

Fruktani su takozvana prebiotička vlakna, koja hrane korisne bakterije u crevima. Na taj način, mogu poboljšati zdravlje debelog creva, smanjiti upalu i smanjiti rizik od raka debelog creva.

Vitamini i minerali:

Vitamin C Vitamin C je esencijalni nutrijent i antioksidans, neophodan je za imunološku funkciju i održavanje kože i kose.
Vitamin B6 Nalazi se u većini namirnica, ovaj vitamin je uključen u formiranje crvenih krvnih zrnaca.
Kalijum Esencijalni mineral, kalijum je koristan za kontrolu krvnog pritiska i prevenciju od srčanih oboljenja.
Folat Posebno važan za trudnice, folat je potreban za normalan rast tkiva i normalnu funkciju ćelija.
Reguliše nivo šećera u krvi

Dijabetes tipa 2 je uobičajena bolest koju karakteriše prvenstveno visok nivo šećera u krvi.

Jedna studija na ljudima sa dijabetesom tipa 2 otkrila je da je konzumiranje 100 grama sirovog luka dnevno dovelo do značajnog smanjenja nivoa šećera u krvi. (✔)

Doprinosi zdravlju kostiju

Osteoporoza, odnosno progresivni gubitak koštane mase je uobičajen zdravstveni problem, posebno kod žena u postmenopauzi. Zdrava ishrana je jedna od glavnih preventivnih mera.

Velika opservaciona studija kod žena starijih od 50 godina otkrila je da je redovna konzumacija luka povezana sa povećanom gustinom kostiju. (✔)

Dalja istraživanja pokazuju da unos odabranog voća, bilja i povrća, uključujući luk, može smanjiti gubitak kostiju kod žena u postmenopauzi. (✔)

Neželjeni efekti i individualna zabrinutost

Konzumiranje luka može dovesti do lošeg zadaha i neprijatnog mirisa tela. Alergija na luk je relativno retka, ali netolerancija na sirove sorte je prilično česta.

Netolerancija i alergija na luk

Simptomi netolerancije na luk uključuju probavne smetnje, kao što su uznemireni stomak, žgaravica i gasovi. Neki ljudi mogu iskusiti alergijske reakcije od dodirivanja luka, bez obzira da li su alergični na njegovo konzumiranje.

Uticaj luka na kilažu

Što se tiče njegovog uticaja na kilažu, vredno je pomenuti da je luk niskokalorična namirnica. Pored toga, kvercetin iz luka pomaže u sprečavanju nakupljanja masti i pojačava metabolizam.

Ukoliko želite najbrže rezultate, najbolja opcija je da konzumirate sirov luk.

Ako uživate u njemu, luk može biti dragocen deo vaše ishrane.

Možda ti se ovo takođe svidi